Včelařův rok - Listopad

08.11.2021

V listopadu je už většina činností u včel nenávratně minulostí a krásné slunné a dlouhé dny jsou jen hezkou vzpomínkou. Je čas na bilancování, resty, na které nebyl v sezóně čas a na přípravu materiálu a plánů na sezónu příští. Pokud ještě nemrzne, dobře se dá vyvařovat vosk, protože už při tom na vás nenalétávají mračna slídilek, jako je tomu v podletí a časně na podzim.  

Včely se snažíme pokud možno nerušit a nic v nastavení úlů (česna, očka, podložky) už neměnit. Průběžně sledujeme stav spadu roztoče Varroa a při teplých dnech, které se ještě v listopadu ojediněle vyskytnou, pozorujeme aktivitu včel při proletech. Je třeba dát pozor na situaci, kdy v těchto teplých dnech může dojít k loupeži u již zkolabovaného včelstva. Pokud tedy pozorujeme u jednoho nebo i více česen netypicky vysokou aktivitu, měli bychom zpozornět, ověřit alespoň pohledem seshora a na podložku, zda všechna naše včelstva na stanovišti jsou stále naživu a případně u loupícího včelstva zvýšeně sledovat na spad roztoče. Pokud podezříváme nějaký úl z kolapsu, nahlédneme do něj podrobněji večer nebo ráno, dokud teplota neumožňuje letovou aktivitu. Někdy je totiž vylupovaný úl přes den plný včel a nepoznáme pohledem, že to jsou lupičky. Po jejich odletu zůstane úl prázdný a to zjistíme právě až na večer nebo ráno, ještě než se loupež znovu rozjede. 

V případě takové pokolapsové loupeže u vylupovaného úlu většinou najdeme olepené česno i očka a na podložce hrubou měl z vykousaných plástů. Nemusíme nutně najít stopy zápasů a mrtvé včely, pokud včelstvo zkolabovalo během teplého počasí, včely z něj odletěly zemřít ven a v úlu zbude jen hrstka včel s matkou, nebo úplně prázdno. Někde na sítu pak bude mrtvá matka. Tyto pokolapsové loupeže jsou velmi rizikové pro zdravá včelstva kvůli vysoké náloži virů a roztoče ve zkolabovaném včelstvu, které si jinak zdravé včelstvo dokáže snadno s vyloupenými zásobami dotáhnout pod vlastní střechu. Pokud rozpoznáme, který úl je vyloupený, je třeba ho minimálně uzavřít večer po skončení letové aktivity, nebo nejlépe ho ze včelnice zcela odstranit, prázdné souše vytavit a zásobní plásty na jaře použít do oddělků, nebo na dokrmení v případě chladného jara, jaké bylo letos. Virů se v tomto případě není třeba bát, bez hostitele na plástech tak dlouho nepřežijí. Pokud naše včely vylupují úly na jiné včelnici nebo volně žijící včelstva, nic s tím neuděláme. Loupež odezní sama ochlazením a příchodem typicky listopadového dušičkového počasí, jen musíme počítat s tím, že včely si donesly značné množství roztoče a virů a je třeba se zimním léčením příliš neotálet. To bude následovat začátkem prosince, až budou včely jistě bez plodu a to pokapem nebo sublimací kyseliny šťavelové. O tom ale až příště. 

Co v listopadu nedělat:

  1. Léčit, pokud byly říjen a listopad byly teplé, s hezkým počasím, v některých včelstvech bude ještě plod s většinou roztočů skrytých bezpečně pod víčky. Toto léčení by nebylo úspěšné, je potřeba počkat, až budou včelstva bez plodu. Ideální je pro léčení pomocí kyseliny šťavelové první dekáda prosince. Na léčení odparem kyseliny mravenčí je již příliš chladno a vlhko. Někteří kolegové touto dobou provádějí fumigaci Varidolem, ale ten já si do svých včel ze zásady nepouštím, stejně jako další syntetické akaricidy. 
  2. Manipulovat s velikostí česen a nastavením oček.
  3. Rozebírat a kontrolovat včelstva jinak než pohledem seshora a na podložku.

Co v listopadu naopak dělat:

  1. Plánovat příští sezonu, čeho budu chtít u včel dosáhnout? Budu se soustředit na množení včelstev, medný výnos nebo na chov a výměny matek? Budu po letním slunovratu přemetat nějaká včelstva na mezistěny? Mám na to všechno dostatek materiálu? Mám dost obalů a etiket na první jarní med? Co ke svým cílům budu dál potřebovat? Kolik času mi to zabere, zvládnu to časově i odborně? Budu mít dost nástavků, rámků, den a mezistěn pro svoje plány? 
  2. Připravovat materiál, natírat nástavky, dělat (shánět) rámky do zásoby, vyvařovat vosk na výrobu mezistěn z vlastního vosku. Ujistit se, že pro prosincové léčení máme vše potřebné po ruce. 
  3. Studovat a vzdělávat se, určitě někde v polici čeká kniha, ke které jsem se v sezóně nedostal, ale není vůbec od věci prolistovat již pročtené knihy. Vždycky v nich najdu něco nového, co navazuje na zkušenosti, které jsem před rokem neměl.