Včelařův rok - Září
V září začíná na včelnici klid. Včely nosí pyl ze zlatobýlu, pelyňku a vratiče, nektarová snůška už je u mne (450 m.n.m.) prakticky nulová a může se výjimečně vyskytnou snůška z medovice, pokud je podzim teplý a vlhký, jako je letos. Ta může být ale pro včely riskantní z pohledu zimování. Medovice (šťáva produkovaná mšicemi z cévního systému stromů) obsahuje hodně minerálů a balastních látek, které pak z jara způsobí přeplnění výkalových vaků včel a mohou se rozvinout onemocnění nosematózou (přemnožení prvoka Nosema cerane, Nosema apis). Když včely výkalové váčky přeplní s výkaly před jarním proletem už neudrží, kálejí v úlu. Včely nikdy v úlu nekálí pokud jsou zdravé a díky hygienickému pudu takové výkaly začnou ihned uklízet. Tím se nakazí postupně celé včelstvo a zjara na nosemu uhyne. Nákaza nosemou se projeví pokáleným česnem a vnitřkem úlu a dá se s ní už dělat jen velmi málo, pokud není zachycena včas. Zajímavé jsou prospektivní veterinární studie podávání probiotik (S.boulardii a Lactoacilus GG) včelám v cukerném roztoku, pokud se nosemou nakazí. Osobně ale doufám, že to nebudu muset nikdy zkoušet.
Produkční včelstva už jsou v září dokrmená a zaléčená thymolem proti roztoči Varroa destructor. To proběhlo už průběhu srpna po posledním medobraní, kdy včely vychovávaly dlouhověkou zimní generaci. Během snůškové sezony včela žije cca 5-6 týdnů, ale zimní generace žije 5-6 měsíců. Proto je třeba se o ni důkladně postarat a neupracovat ji, třeba pozdním krmením nebo nepoškodit nevhodným pozdním léčením. To už je ostatně zbytečné, roztoč parazitujte na zavíčkovaném plodu a poškodí-li takto zimní generaci před vylíhnutím během srpna, už jí žádné další pozdější tlumení množství roztoče v září nepomůže.
Dokončuju krmení oddělků, nejdéle do 10 září. Nechávám je plodovat déle, než produkční včelstva aby nabraly sílu do zimy a tím i později krmím. Obvykle oddělkům na 1 nástavku dávám 14 kg kvalitního invertu. Pro své včely kupuji Apivital, je dvakrát dražší než obyčejný cukr a náklady na zimní krmení jsou tím vysoké, ale je to to nejlepší, krom medu, co mohu včelám na zimu poskytnout. Invertní sirup, řečený invert (roztok jednoduchých cukrů glukózy a fruktózy), je pro krmení včel po mnoha stránkách výhodnější než roztok sacharózy (řepný cukr, který včely musí ještě enzymaticky naštěpit právě na glukosu a fruktózu). Invert je pro ně tedy metabolicky výhodnější, včely ho již nemusí dále zpracovávat, jen odpaří přebytečnou vodu. Invert je nejbližší složení medu, na kterém včely zimují přirozeně a v buňkách nezkrystalizuje. Krom toho, invert včelám nevoní jako cukr a při krmení se výrazně snižuje riziko vyprovokování loupeže mezi včelstvy. Zároveň ale v plodišti včelám na zimu vždy nechávám i dostatek medných zásob.
Produkční včelstva zimovaná na 2-3 nástavcích 39x24 už dostala cca 28 kg invertu. Je lépe nakrmit o něco více, pro případ dlouhé zimy a studeného jara, než ušetřit a na jaře přijít o včely, které padnou hlady. Na druhou stranu není dobré včely přelít, potřebují prázdné buňky po posledním vyběhlém plodu pro utvoření zimního chumáče. Není dobré, když začnou zimovat na studených zásobách, které při překrmení zanesou právě do těchto posledních prázdných buněk. Je to o zkušenosti, citu a odhadu, to se opravdu každý musí na svém stanovišti naučit postupně sám. Universální návod neexistuje.
Oddělky, při založení již léčené kyselinou mléčnou, už během léta znovu neléčím, pokud nemají vyšší spad roztoče a léčení nechávám až na bezplodé období koncem listopadu. Tehdy všechna včelstva léčím pokapem kyselinou šťavelovou v cukerném roztoku, aby do jara šla pokud možno s nulovým napadením roztočem. Ostatně, v září je důležité sledovat pečlivě spad roztoče. Pokud nějaké z mých včelstev začne někde loupit, obvykle vylupuje zanedbané nebo divoké včelstvo před kolapsem, nebo už po něm a do svého úlu s uloupenými zásobami nanosí i velké množství roztočů. V takovém případě je třeba znovu zredukovat stav roztoče, nejlépe krátkodobým odparem kyseliny mravenčí.
Jak thymol (mateřídoušková či tymiánová silice), tak kyseliny mravenčí, mléčná a šťavelová jsou přírodní látky, které se přirozeně vyskytují v medu nebo nektaru rostlin a jsou schválené pro léčení včel v režimu Bio.
Na konci září vyndávám mřížky na těžbu propolisu, pásky thymolu z posledního léčení a stropy úlů osazuji difuzními foliemi pro odvod vlhkosti v zimě, aby rámky neplesnivěly. Česna nechávám zúžená klínem proti vniknutí hlodavců. Zateplení nasadím až koncem listopadu spolu s pokapem kyselinou šťavelovou, aby včelstva již nyní pocítila chlad přicházející zimy a ukončila plodování. Tím se zastaví i vývoj roztoče Varroa a klesne spotřeba zimních zásob. S velikostí česen a očky už nijak nemanipuluji až do květu třešně v dubnu příštího roku.
Last but not least - je třeba splnit jednu z mála administrativních povinností uloženou včelařům, a to do 15.9. nahlásit počet zimovaných včelstev prostřednictvím webového formuláře ČMSCH. Ti, kteří žádají o dotace D1 na svá zimovaná včelstva musí do stejného termínu podat žádosti prostřednictvím své spádové základní organizace Českého svazu včelařů.
Co v září udělat:
- dokončit krmení oddělků, nejlépe cca do 10.9.
- zajistit prodyšný strop
- zabezpečit česna proti hlodavcům
- vyjmout nosiče léčiv
- sledovat spad roztoče a podezřele vysokou aktivitu na česně u některých včelstev (loupeže)
- je vhodný čas pro výměnu matek ve včelstvu vychycením staré matky a přidáním rozkladené matky vyjídací klíckou. Ideální je výměna oddělkem, nasazením celého oddělku na původní včelstvo přes noviny. V takovém případě není třeba starou matku vychytit, včely si samy vyberou tu lepší a zpravidla mladší. Zároveň nasazením oddělku provedeme obměnu 1/3 díla, kdy nasazený oddělek již na včelstvu necháme a spodní nástavek, který bude na jaře prázdný a ve kterém bude nejstarší dílo, odebereme.
Co v září nedělat:
- nemá již smysl léčit proti Varroa, pokud se tak nestalo dříve, poškozenou zimní generaci už nezachráníme a většina roztoče je stejně schovaná v posledním zavíčkovaném plodu.
- neměníme velikost česna a nastavení oček, nyní už včely mají zařízeno a změnou je můžeme v nejhorším případě odtrhnout od zásob
- už nekrmíme a šetříme síly zimní generace včel. Kdo nezakrmil včas, je lajdák a může dokončit krmení už jen invertem nejdéle do 15.9.
- zateplovat strop, u včel potřebujeme nyní zastavit plodování co nejdříve, aby se zastavilo množení Varroa. Strop zateplíme nejdříve začátkem prosince, nebo v lednu, kdy včely začínají s zakládáním nových malých ploch plodu.
- zbytečně do včel lézt a opakovaně je rozebírat, co jsem nezvládli do teď už nenapravíme, nechme to na nich.