Včelařův rok - Březen
Březen je tu a doba odpočinku končí včelám i včelaři. V březnu už by v žádném případě včelař neměl být za kamny, ale na včelnici a pustit se do prvních jarních prací u včel. Zatím nic velkého, ale první jarní prohlídka je s trochou napětí první odměnou po dlouhé zimě.
První jarní prohlídka
Při slunečném počasí a teplotě přesahující 10°C je dobré poprvé kouknout do včel jinak, než přes strůpkovou folii. Není-li to nutné, tedy, nemáme-li podezření na nějaký problém, včely zbytečně nerozebíráme. Vydolujeme středový rámeček v nástavku a zkontrolujeme přítomnost plodu. Často je to jen malé kolečko, velikosti dětské dlaně. Pokud je dělničí plod přítomen, nemusíme se ve včelách dál vrtat. Nic dalšího už nezjistíme. Potěžkáním nástavků odhadneme množství zásob, napíšeme si u kterých včelstev je třeba více sledovat. Zkontrolujeme podložky, pro případ, že by v některém ze včelstev byl větší spad roztoče. Taková včelstva můžeme na jaře (zhruba v květu meruněk) přeléčit.
Během kontroly je ideální doba pro obměnu díla, tedy můžeme odebrat spodní prázdný nástavek souší, vytřídit a později tmavé souše vytavit. Silná včelstva zimuji na 2 VN a teď je právě ta doba, kdy jim nejstarší spodní nástavek odebírám. Pokud jsou v něm stále stlačené zásobami a plodují dole, nechám je být a počkám na rotaci nástavků v průběhu dubna. Stejně tak včelám měním dna za nová a čistá.
Pokud zjistíme nedostatek zásob, může to být buď špatným nakrmením, nebo jsou zásoby uložené dole, lze je doplnit medocukrovým těstem po folii, nebo přehozením nástavku zásob nad plodový nástavek a doplněním zásob v blízkosti plodu zásobním rámkem. Je ale potřeba zamyslet se, proč k tomu došlo, někde jsem musel v podletí udělat chybu, včelstvo bylo vykradené, příliš slabé, ulité, nemocné...možností je mnoho. Každopádně většinu zásob spotřebují včely právě teď, během března a dubna a je třeba je hlídat.
První pastva a voda
V této době rozkvétají první jívy a začínají dávat pyl a trochu nektaru. Pro včely je to impulz k zahájení plodování ve větším rozsahu. Nyní zakladené plodové těleso vydá mladušky v první polovině dubna, tedy před květem prvních ovocných stromů.. Včely pro výživu plodu kromě glycidů a pylu potřebují relativně hodně vody. Tu si buď vezmou ze strůpkové folie, sám ale nemám tuto metodu vlhkého úlu rád a udržuji strop prodyšný. Vodu včely přinášejí z venku, ale ve vyšších teplotách na slunci, ale nízkých ve stínu, může znamenat citelné ztráty včel, které potom chybí v péči o plod. Pokud nemají v blízkém okolí stanoviště zdroje vody, je dobré někde bokem od úlů zřídit napáječku. Ideálně se mi osvědčila velká sklenice na krmení včel, naplněná vodou se lžičkou soli a otočená na talířek s wetexovou houbičkou (stejnou, jako používáme na léčení KM). Je třeba napáječku udržovat trvale plnou, pokud vyschne, včely ji opustí a už se k ní nevrací, najdou jiný zdroj vody. přinést z venku.
Další březnové činnosti
Nyní po kontrole již víme, kolik a v jaké kondici jsme vyzimovali. Slabá a bezmatečná včelstva nyní pospojujeme, není třeba ani dávat mezi ně noviny, přijetí matek je nyní takřka stoprocentní. Bezmatečná včelstva, kde už klade trubčice, likvidujeme. V teplém, slunečném dni úl zruším, včely vymetu na tmavou folii a nechám je se vžebrat do okolních úlů, které tak posílí. Je třeba se ujistit, zda v nich není jen trubcokladná matka, takovým se dá ještě pomoci spojením s oddělkem, nebo jiným včelstvem.
Komorování - je dobré mít už na začátku března slabší včelstva zakomorována, nyjí už jen kontroluje a přesouváme vybrané plásty na kraj. Po narušení víček vidličkou přisouváme nový zásobní plást k přepážce a postupně tak včely podněcujeme pohybem zásob po úlu. Podrobnosti komorování popisovat nebudu, lépe než je to popsáno zde bych to stejně nenapsal.
Sezona se nezadržitelně blíží a venkovní teploty už umožňují například obnovu nátěrů, třídění souší, sestavování nástavků pro budoucí medníky, vytavování vosku, desinfekci den a nástavků. Večer můžeme do připravených rámků zatavovat mezistěny a nedostat se tak v sezoně do úzkých, když honem u včel potřebuji rámky s mezistěnou a zrovna nemám ani jeden.
Co v březnu nedělat:
- Zbytečně včelstva rozebírat
- Rozšiřovat česna
- Krmit tekutým krmivem, podněcovat
Co v březnu naopak dělat:
- Kontrolovat zásoby
- Při první prohlídce provést kontrolu přítomnosti plodu
- Komorovat slabší včelstva
- Zajistit včelám přístup k vodě
- Vyměnit dna a odebrat nástavky k výměně díla
- Sázet časné nektarodárné dřeviny (vrby, jívy, dříny)
- Finiošovat v přípravě materiálu, zatavovat mezistěny